E.B E.B
930
BLOG

O postkomunistycznej Polsce z aborcją w tle.

E.B E.B Społeczeństwo Obserwuj notkę 52

Kiedy czytam te wszystkie dyskusje wokół aborcji, przychodzi mi nieuchronnie na myśl Słowacki i jego celne spostrzeżenie:

Szli krzycząc: „Polska! Polska!” – wtem jednego razu

Chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu;

Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna,

Szli dalej krzycząc: „Boże! Ojczyzna! Ojczyzna!”.

Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,

Spojrzał na te krzyczące i zapytał: „Jaka?”

Wiem, wiem, jesteśmy jak Okopy św. Trójcy, twierdza broniąca Polaków przed Turkami, konfederatów barskich przed Rosjanami.  Atakują nas już niemal codziennie, protest kobiet, artystów, nauczycieli, za chwilę pewnie prawników, sędziów i prokuratorów, dziennikarzy i kogo tam jeszcze.

A w tle zatroskani eurokraci nie przestający debatować o nas.

Ale żeby się skutecznie bronić trzeba mieć czym, a my nie mamy, bo nie mamy wizji własnego państwa, nie wiemy czego tak naprawdę chcemy, jakiej Polski chcemy bronić.

W mediach wszelkiego rodzaju temat goni temat, bo historia przyspieszyła, nikt nie stawia pytań zasadniczych, nie próbuje podejmować tematów wyrastających ponad bieżące wydarzenia.

Galopujemy po drogach, które ktoś nam wskazuje, nie pozwalając na głębszą refleksję nad tym co stanowi ducha narodu, ducha państwa, z którego wynika cała reszta.

Jakiej Polski chcemy? Co przyjmiemy za fundament naszej państwowości, jaki ustrój polityczny jest dla nas najwłaściwszy, na czym oprzemy nasze prawo stanowione, jaki ustrój finansowy i gospodarczy będzie najlepszy, ile państwa a ile samorządności i wolności obywatelskich i wiele innych bardziej szczegółowych tematów.

Problem aborcji jest jednym z elementów filozofii państwa, ważnym ale wpisującym się w całość etycznego paradygmatu jaki przyjmiemy. Ten problem jest skutkiem obyczajowości jaka dominuje we współczesnym świecie, stylu jaki został uznany za modny i choć istniał od zawsze,  dawniej był marginalny.

Jeśli chcemy trwale i autentycznie wyrugować aborcję z życia Polaków, to trzeba zmienić sposób postrzegania tego problemu i dać alternatywę.

To swoista moda na rodzinę i wsparcie państwa dla rodzin, zmiana obyczajowości z egoistycznego hedonizmu na odpowiedzialność za siebie i innych. To edukacja i wychowanie.

Kierunek tej edukacji i wychowania wynika jak wszystko inne, właśnie z filozofii państwa i jego ducha.

Wracamy więc od problemu aborcji do początku, czyli pytania: jaka Polska?

Temat do podjęcia przez wszystkich, od autorytetów naukowych, politycznych, dziennikarskich i blogerskich, po zwykłych Kowalskich.

Bo chodzi o wspólną sprawę jaką jest własne państwo, własna Ojczyzna.

Nasi rządzący mają co robić. Nie oczekujmy, że zajmą się wszystkim. Jest tak wiele spraw, które trzeba na bieżąco rozwiązywać. Ale rządzący są tylko przez nas wybrani, żeby zarządzać wspólnym majątkiem, a to, jak chcemy urządzić swoje miejsce na ziemi, należy do nas i nikt tego za nas nie zrobi.

To my, Polacy, musimy sami wybrać sobie Polskę, w jakiej chcemy żyć, taką, która będzie dla nas prawdziwym, dobrym domem.

„Bo ojczyzna to jest wielki – zbiorowy – obowiązek”.  

CK Norwid

PS

Na Salonie pojawiła się notka w podobnym tonie, ale bardziej polityczna, o wyborze naszych sojuszy:

 http://mrn69.salon24.pl/730944,polska-stoi-przed-egzystencjalnym-wyborem                               

 

 

E.B
O mnie E.B

Konstytucja RP  Art.14 Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu. Mam na imię Ewa. Na moim blogu można zamieszczać opinie niekoniecznie zgodne z moimi, pod warunkiem zachowania ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Oczywiście mam swoje poglądy, ale blogowanie dla mnie, to swobodna wymiana myśli, możliwość dyskusji, formowanie swoich poglądów w zderzeniu z poglądami innych. Wolność nie tylko "krzyżami się mierzy"......

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo